Zuzka Černá: "Můžu dosáhnout téměř čehokoliv, co si opravdu přeju!"

Zuzka Černá

  • Pochází z Českých Budějovic a je maminkou dvou dětí (dcera nar. 2011 a syn nar. 2015).
  • Vystudovala učitelství francouzštiny na Masarykově univerzitě v Brně. Francouzštinu studovala i jeden rok přímo ve Francii.
  • Po celou dobu mateřské pracovala na částečný úvazek z domova a vedle toho pomalu rozjížděla své podnikání – obchodní poradenství a tlumočení ve francouzštině.
  • Navštěvuje moje kurzy od samého začátku (2015). Postupně absolvovala kurzy Kruh maminek, Seberealizace na mateřské a v současnosti je členkou Klubu seberealizace.Zuzi, co Tě vedlo k tomu se přihlásit na Kruh maminek?

Cítila jsem se na mateřské tak trochu nenaplněná, nespokojená, pořád jsem řešila nějaké “malichernosti” – s dětmi, s manželem, s prací, sama se sebou… a najednou mi přišel email s nabídkou navštěvování Kruhu maminek. Okamžitě jsem se přihlásila a řekla si, že zkrátka potřebuji něco nového. Nějaký nový okruh lidí, nové podněty, někam se posunout…

Co jsi od Kruhu maminek očekávala?

Chtěla jsem zkusit něco nového, poznat jiné maminky a ani jsem netušila, jak moc mi setkávání „sedne“. Nebavilo mě chodit na cvičení s dětmi, zpívánky a další aktivity pro děti… se starší dcerkou jsme jich měli společně i tak dost. Chtěla jsem se věnovat trochu sobě a přitom být i se synem, kterému bylo v té době kolem 5 měsíců. Chtěla jsem využít čas s ním doma nějak i pro sebe a nové poznávání. Tato setkávání a vedení pro mě byla opravdu přínosná.

V čem konkrétně byl pro Tebe Kruh maminek přínosný?

Dostávala jsem tipy jak se dívat na své problémy, na sebe, tipy na stránky se zajímavými blogy a projekty, tipy jak se rozvíjet. Hodně přínosná pro mě byla různorodost názorů. To, že jsem cítila pochopení a přijetí a přitom jsem dostávala realistickou zpětnou vazbu.

Co sis odnesla z Kruhu maminek?

Že můžu být šťastná. Že se můžu mít ráda, tedy, že se musím naučit mít se víc ráda a dělat věci podle svého! Že je fajn užívat si radost a nebrblat a také, jak je dobré mluvit s muži – mým mužem.

Jaký byl Kruh maminek jednou větou?

Úžasný, inspirující, příjemný odpočinek a spočinutí s dítětem v čase přes den, který máme jen pro sebe!! A já ho mohla věnovat také sobě a svému rozvoji, orientaci v sobě, sdílení mezi podobně naladěnými ženami s malými dětmi.O rok později jsi chodila na kurz Seberealizace na mateřské. Co Tě vedlo k tomu se přihlásit na tento kurz?

Uvažovala jsem stále o práci, chtěla jsem se během mateřské věnovat i nějakému pracovnímu projektu a vlastně jsem už jeden v té době měla rozjetý a řešila jsem, jak jej skloubit s dítětem, jestli nedělám chybu, když se věnuji vedle děťátka také práci… potřebovala jsem najít podporu a lepší orientaci ve svých myšlenkách a motivacích.

Jak jsi kurz Seberealizace prožívala? Jaká byla jednotlivá setkání a čas mezi nimi?

Vlastně to bylo celkem náročné. :-) Musela jsem se vážně zamýšlet nad tím, co chci. :-) A techniky, např. vizualizace budoucí práce, představy, kde budu za 5 let, mi pomáhaly zorientovat se ve svých potřebách a představách a přitom je sladit s rolí maminky, manželky a ženy. Není toho málo, co musíme jako pracující nebo pracovně uvažující ženy na mateřské propojovat a kurz Seberealizace mi dával návody, inspiraci, podporu a neuvěřitelnou energii a pocit štěstí a propojení s ostatními po každém našem setkání.

Co Ti dal kurz Seberealizace do dalšího života? Jak ho hodnotíš teď, s odstupem skoro dvou let?

Že mohu, až musím :-) dělat věci podle svého srdce, jít v klidu cestou, která se mi otevírá a nebát se změn. Pochopila jsem, že každý je šikovný nebo nadaný na něco jiného a je to tak v pořádku.Protože na kurzu vznikla skvělá parta žen, které měly velkou chuť pokračovat spolu dál, vytvořila jsem pro vás Klub seberealizace, který se schází 6x do roka. Členkou Klubu jsi už více než rok. Co Ti členství v Klubu dává?

Dává mi PODPORU. Pocit, že když budu řešit jakýkoliv problém – pracovní nebo zasahující do pracovní roviny (takže i osobní, výchovný, atd.), mám se na koho obrátit. A hlavně, že ženy v klubu mne nikdy nebudou soudit, ale budou se mne snažit pochopit a podpořit na mé cestě. Za tyto vztahy, které na kurzu a na klubu vznikly, jsem nesmírně vděčná. Nevidíme se často, 1x za 6-8 týdnů je pro mne, jak jsem jednou na klubu řekla, minimum pro přežití :-) ale je to rozumný čas na probrání toho podstatného a získání podpory tam, kde je opravdu třeba. Nemusím chodit každý týden na kafíčko, ale jednou za čas se pořádně zamyslet a posunout dál díky sdílení s ostatními a vyslechnutí ostatních, to mi dává opravdový smysl.

Co nového Ti přišlo do života díky setkávání se ženami na mých kurzech?

Vykrystalizoval můj projekt www.OBCHODSFRANCII.cz a zvýšilo se mé pracovní sebevědomí a můj pocit, že je možné dosáhnout téměř čehokoliv, co si opravdu přeju.

Čím jsou mé kurzy dle Tvého názoru specifické?

Že je tam systematické vedení, daná pravidla, která se mohou po dohodě měnit, ale je o co se opřít, aby setkání nesklouzlo ke “tlachání”, což je strašně snadné! Každé setkání má díky Tvému vedení směr a smysl toho, co sdílíme a proč se scházíme.


Jaký měly mé kurzy vliv na Tvůj osobní život?

Otevřely mi obzory a ukázaly možnosti, co všechno si ještě můžu vyzkoušet v oblasti sebepoznávání. Daly mi spoustu inspirace, proč a jak řešit potíže ve vztahu a v životě, které člověk běžně potkává. :-)

A jaký měly mé kurzy vliv na Tvou práci a podnikání?

Myslím, že díky kurzu a díky mé individuální psychoterapii, jsem byla schopná rozjet webové stránky a pojmenovat takovou nabídku služeb, která mi mluví s duše. A poté jsem díky sdílení v kruhu podnikala kroky k tomu, abych získala klienty, což se postupně daří.Ty se věnuješ poradenství a tlumočení ve francouzštině. Jaká je Tvá specializace?

Zařídím to, co je mezi českou a francouzskou stranou obtížně « vykomunikovatelné ». Přetlumočím objednávky, zařídím dopravu, domluvím reklamaci nebo zaslání zboží, a to pro firmy i pro jednotlivce. Také moc ráda tlumočím, klidně ve výrobě. Naposledy jsem tlumočila školení operátorů ve výrobě, když přijel vedoucí technolog Francouz. Mít českého tlumočníka je pro všechny hodně přínosné… nejen jazykově, ale i pro propojení kultur a vysvětlování, kde jak co chodí.

Co pro Tebe bylo na začátku podnikání nejtěžší?

Finanční nejistota a nevyzpytatelnost pracovního nasazení. Z pohledu financí je rozjíždění podnikání při mateřské určitě ideální doba. Čas je třeba řešit podle typu projektu, ale s tím kurz Seberealizace i Klub také hodně pomáhá.

Zuzi, děkuji za rozhovor, přeji hodně úspěchů a těším se na naše společná setkávání!