Zaručeně fungující tip na to, jak ráno brzy vstávat a ještě si to užívat!


Miluju ranní ticho a miluju moji ranní 3/4 hodinku, která mě nabije na celý den. Po narození dětí jsem o své ranní rituály přišla a dlouho mi trvalo, než jsem je opět dokázala zařadit do svého života. Se zájmem a kapkou závisti jsem četla motivační články s názvy jako “3 ranní rituály, které vás zaručeně nabudí do nového dne” nebo “Ranní rituály, které vám změní život” …

Až před rokem jsem konečně přišla na to, jak brzké vstávání opět začlenit do svého života a zase si ho začít užívat. V tomto článku sdílím klíčové body, které mi pomohly, včetně zaručeného tipu, který věřím, že funguje skoro na všechny.Jak mé ráno vypadá?


 • Budík mě probere v 5:45.

Po jeho zamáčknutí ještě chvíli ležím v posteli a přemýšlím, co mě ten den čeká a co vše chci zvládnout. Věřím v sílu záměru. Pokud mě čeká nějaká důležitá akce či schůzka, představuji si, jak by měla probíhat. Řeknu si, jaký bude můj den: “Budu výkonná/kreativní!” “Dneska si užiju krásný den s rodinou!” “Tohle bude skvělý den!” Občas se vzbudím před budíkem a s jeho zazvoněním jsem už připravená vstávat.

 • Připravím si nápoj z mladého ječmene GW. Jeho vypití mi chvilku trvá a tak sedím v kuchyni na štokrleti a rozkoukávám se.
 • Připravím dětem na stůl snídani.
 • Dojdu se vyprázdnit na WC.
 • Následuje můj nejoblíbenější ranní rituál a tím je cvičení a protahování.


Pustím si cédéčko s indickou hudbou (poslouchám stále stejné už více než 10 let), zapálím svíčku a udělám si svou ranní sestavu.

Ta se skládá z resetů, což jsou jednoduché cviky, které pomáhají obnovit původní sílu našeho těla. Naučila jsem se je v tělocvičně u svého švagra (Local Gym v ČB). Dále udělám 3-5x pozdrav Khatu. Je to obdoba pozdravu Slunce, ale mě vyhovuje mnohem více. Nejraději mám pozici dítěte, ve které se často zdržím a uvědomuji si, za co vše jsem ve svém životě vděčná. Také vnímám plné nádechy do břicha a do zad. Závěrem (ne vždy) udělám pár posilovacích cviků s železnou koulí. Jako inspiraci pro domácí cvičení doporučuji např. FB skupinu Měníme život pohybem.

 • Kolem 6:40 jdu vzbudit děti, pokud mezitím nevstaly samy a nesedí už u snídaně.Proč to dělám?


Ranní rituály vnímám jako jeden z klíčů k mé vnitřní spokojenosti. Brzké vstávání mi dělá dobře – fyzicky i psychicky. Jsem typické ranní ptáče. Ale neměla jsem to tak vždy. K vstávání před 6.h ráno mě přinutila brigáda, když mi bylo 20 let. První dva dny se mi v 5:40 vstávalo špatně, ale pak se to zlomilo a já jsem objevila kouzlo klidného rána. Samozřejmostí je chodit dřív spát, ideálně být před 22:00 v posteli.

Jsem člověk, který je rád s lidmi, ale potřebuje být i o samotě. Díky mému ránu vím, že i když budu celý den mezi lidmi, tak má potřeba samoty byla alespoň zčásti naplněna.

Ječmen jsem objevila kolem r. 2003. Ječmen tělo nakopne, dodá antioxidanty, enzymy a živiny, udržuje acidobazickou rovnováhu. Moc mi chutná. Pokud ječmen nepatří mezi Tvé oblíbené nápoje, tak vypij odstátou vodu s citrónem nebo třeba výluh z nasušených šípků. Každopádně, dodej tělu tekutinu!

Cvičení po ránu krásně protáhne tělo. Když byly děti malé, tak jsem pravidelně necvičila. Měla jsem zatuhlou krční páteř, navíc jsem trpěla chronickou bolestí v místech mezi krkem a lopatkou. Teď bolesti zad neznám. Chci být vitální a pružná do vysokého věku a vím, že pravidelné cvičení mi k tomu pomůže.

Projevování vděčnosti je jedním ze základních nástrojů osobního rozvoje. Tím si připomínáme to dobré v našem životě a přitahujeme toho ještě více. Psaní deníčku vděčnosti mi nikdy nefungovalo, zato v pozici dítěte cítím vděčnost naprosto přirozeně.

Jak najít motivaci ke vstávání?


Jsem přesvědčená o tom, že klíčem k rannímu vstávání jsou dvě věci:

1. Najdi správný čas pro své tělo.
Vyber si čas, týden tak vstávej a pak teprve vyhodnoť, zda ti to sedne nebo ne. Samozřejmostí je chodit včas spát, bez toho není brzké ranní vstávání dlouhodobě udržitelné.

A teď ten slíbený “zaručeně fungující tip na to, jak ráno brzy vstávat a ještě si to užívat”: Za dva týdny (přesně 27.10.2019) se mění čas z letního na zimní a to znamená, že máme 1 hodinu k dobru. Využij toho a nastav si budík třeba o půl hodiny dřív. Pořád ti zbyde půl hodiny navíc. Nebo vstávej pořád stejně a v reálu budeš mít ráno o hodinu víc. Já jsem takhle začala vstávat loni v 5:45 a už jsem u toho zůstala.

Důležité je minimálně první měsíc vstávat denně ve stejný čas, aby si tělo zvyklo. Později už nevadí si třeba o víkendu trošku přispat. Dalším důležitým bodem je chodit včas do postele, jak už jsem psala výše. Bez toho to dlouho fungovat nebude.

2.Najdi si aktivitu, pro kterou se budeš ráno těšit z postele. Může to být:

 • cvičení/běh/procházka
 • čtení
 • meditace/dýchání
 • studená sprcha
 • péče o pleť
 • psaní deníčku


Když hned ráno uděláš něco, co ti dává radost a naplnění, bude tvé nastavení po celý zbytek dne pozitivnější. Jsem přesvědčená o tom, že pohyb je základ a to ostatní je milý bonus k tomu.

S malýma dětma to (ne)jde!


Jak už jsem zmínila, měla jsem svou ranní rutinu ještě než se narodily děti. Avšak po jejich příchodu se můj režim na dlouhé roky změnil. Spát jsem chodila kolem 22:00-22:30 a vstávala jsem v momentě, kdy mě nějaké dítě vzbudilo, nejčastěji kolem 6:30-7:00.

Několikrát jsem zkusila vstát dřív, ale většinou to dopadlo tak, že během chvilky po mě vstávaly i děti. Nebylo to tím, že bych děti vzbudila hlukem. Děti jsou úzce napojené na mámu a vycítí, když se “něco” děje. Vyplatí se mít své ráno dobře naplánované. Připravit se na to, jak bude probíhat. Dovolit si ten luxus mít ráno jen pro sebe. Těšit se na něj. Rozhodně nevstávat jen proto, že si myslím, že je to správné, ale uvnitř tomu moc nevěřím. Přesně tohle děti vycítí.

Taky chceš mít ráno jen pro sebe?


 • Rozhodni se a naplánuj si, od kdy to bude (doporučuji využít podzimní změnu času, letos je to 31.10.2021).
 • Najdi si, jaké ranní aktivity ti dávají radost a naplnění. Hledej, zkoušej, co je to pravé pro tebe.
 • Pokud se to zdá jako moc změn najednou, tak si to rozkouskuj a přidávej postupně. Klíčová je pravidelnost.
 • Nevzdávej se, pokud ti to děti zkazí.
 • Pracuj na svých myšlenkách a na své motivaci.
Zuzana Dvořáková

Mou vášní je pochopit podstatu. Po studiu přírodních věd jsem se vrhla na studium lidské psychiky. Pochopení toho, co prožívám a proč, mi připadá mnohem přínosnější než vymýšlení metod pro čištění jaderných odpadů (což byl můj obor). ;-)

Vědecký přístup uplatňuji i nyní. Hledám kvalitní informace, snažím se pochopit souvislosti a nově objevené teorie ověřuji na sobě a své rodině.

To, co mi funguje, předávám dál prostřednictvím přednášek, kurzů a individuálních konzultací, při nichž kombinuji koučink a EFT terapii.

Je pro mě důležitý celostní přístup a respekt k individualitě každé klientky.