Příběh klientky - zadržování kakání u 3leté dcery


Vím, že zadržování kakání u malých dětí není až tak vzácné, proto bych vám ráda popsala, jak se nám s mou klientkou podařilo odhalit příčinu a dítě “vyléčit”. Na začátek prozradím, že konzultace probíhaly pouze s matkou, přes Skype a příčina ležela v dětství matky dítěte.Záměr pro konzultace - vyřešit dceřino zadržování kakání


S klientkou jsme se domluvily na třech konzultacích. Na první jsme probraly její situaci, určily záměr konzultací a identifikovaly hlavní témata, na kterých budeme pracovat. Také jsem s klientkou sdílela můj pohled na osobní rozvoj, jak se dívám na příčinu “problémů” s dětmi a dala tipy jak přistupovat k dceři a obecně k životu tak, aby se klientka cítila lépe.

Hlavním tématem bylo vyřešit dceřino zadržování kakání, které denně negativně ovlivňovalo atmosféru v celé rodině. Hodiny strávené na záchodě bez výsledku. Denně pláč dcery, snaha matky jí pomoci, zoufalství, že stále nic nefunguje … z toho plynoucí nepřijímání dcery, výbuchy vzteku u matky, následné omlouvání, vysvětlování, výčitky svědomí … Navíc měla holčička mladšího brášku, který byl bezproblémový a o to více tam byl přítomen vztek a nepřijetí holčičky.

Rodina navíc stavěla dům a občas pobývala u manželových rodičů, kde to bylo ještě horší. Všichni si určitě dokážeme představit, jak se cítí matka dítěte, když se jí tchýně už po několikáté za den ptá, jestli už se dítě konečně vykakalo.

Druhá konzultace – práce s emocemi, vztah k dceři


V přípravě na druhou konzultaci klientka napsala: „Chci řešit můj vztah k dceři, a pocity, které mám, když zadržuje kakání (bezmoc, která pak přerůstá do vzteku, přesně tak jsem se asi cítila jako dítě ve vztahu ke své mámě, navíc jsem vztek nemohla vyjadřovat, takže tam někde asi pořád je). Vadilo mi, jak na nás máma stále řve, je vzteklá. Cítila jsem se bezmocná, naštvaná, ukřivděná, chtěla jsem harmonii.“

Během druhé konzultace jsme pomocí EFT procházely a zpracovávaly tato témata:

  • Připadám si jako ta nejhorší máma na světě.
  • Stále mě ovládá vztek.
  • Já už toho mám dost!
  • Chovám se stejně hnusně jako moje máma.
  • Nepřijímám dceru takovou jaká je, představovala jsem si jinou holčičku.


Vedla jsem klientku k přijetí situace a k bezpodmínečnému přijetí dcery. Pracovaly jsme na pojmenování a přijetí negativních emocí (vztek, pocity neschopnosti, viny) a vizualizovaly jsme si ideální stav. Výhoda EFT je, že během ťukání se lépe vynořují pocity a situace uložené v podvědomí, které se ťukáním zpracovávají a v závěru si klientka pomocí ťukání naprogramuje, jak se chce cítit a chovat.

Cítím se lépe, ale problém s (ne)kakáním trvá


V přípravě na třetí konzultaci (měsíc po druhé konzultaci) klientka napsala:

„Uplynulý měsíc jsem měla pocit, že všechno tak nějak příjemně plyne. Rozhodla jsem se zůstat jeden víkend sama s dětmi v Budějovicích a bylo nám moc fajn. Dcera se dokonce jednou sama vykakala!!“

„Ponořila jsem se do tématu ženství, užila jsem si všechny fáze cyklu, koupila jsem si dvě dlouhé sukně, ve kterých se cítím naprosto skvěle. Četla jsem různé články a poslouchala rozhovory, moc mě to baví. O sto procent víc si umím užít příjemných přítomných okamžiků. Za to jsem moc vděčná.“

„Dneska jsem bohužel opět vybuchla při (ne)kakání dcery. Jsme u manželových rodičů, cítím se tu pod tlakem, přijela ještě rodina švagra, sešlo se toho více a já jsem ztratila nervy. Vůbec poprvé od našeho posledního rozhovoru jsem byla na dceru hodně nepříjemná. Cítila jsem vztek, že se sakra nemůže vykakat. Bohužel začínám mít pocit, že se náš kakací problém nevyřeší, dokud se nepřestěhujeme do našeho domečku.“

Program z dětství – musím to vydržet


Během třetí konzultace jsme probíraly, jak zadržování kakání souvisí s přejížděním mezi domovem a návštěvou u prarodičů. Objevily jsme program z dětství „musím to vydržet“. Teď musí vydržet přechodné období než dostaví dům. V dětství musela vydržet máminy scény a to, že neměla kvůli malé sestře své soukromí a klid na učení.

Tím jsme doslova uhodily hřebíček na hlavičku. Klientka si okamžitě uvědomila souvislost se zadržováním kakání u dcery. Dcera ji jen měla upozornit na tento již nepotřebný program, který klientce bral energii.

Pomocí práce s vnitřním dítětem jsme zpracovaly pocity z dětství a program „musím to vydržet“ jsme nahradily programem „chci si to užít“.

Jaký to mělo efekt na dceru?


To si přečtěte ve zprávách od klientky (29.6.20 jsme měly poslední konzultaci):
Jaké z toho plyne ponaučení?


Děti mají vždy důvod pro své chování. Když nás jejich chování štve nebo nějak negativně zasahuje do našeho života, je to zpráva pro nás, že máme hledat pravou příčinu. Ta leží pravděpodobně v nás nebo v našem dětství. Nedívejte se na to tak, že vy za to můžete, ale že je ve vaší moci s tím něco udělat. To vám dá velkou naději a sílu.


Zaujal tě tento příběh?


Hledání souvislostí a pravé podstaty problémů je mou vášní. Věřím, že jsme tvůrci našeho života a vše, co se nám děje, má nějaký smysl. Můžeme nad tím mávnout rukou a neřešit to nebo najít příčinu, odstranit ji a žít svobodněji a radostněji. Každý má svou cestu.

Pokud je ti můj přístup blízký, pak tě srdečně zvu do mé soukromé skupiny na Facebooku Žij svůj potenciál naplno. Pokud máš raději osobní setkání, mrkni se na mé aktuální přednášky a kurzy. A pokud preferuješ individuální přístup, tak mi napiš nebo zavolej a uvidíme, zda jsem ta pravá průvodkyně pro tebe.